Program 2014

Fotos fra koncerterne
Information om kunstnerne
Hent informationsfolder med komplet festivalprogram (pdf)

***

Søndag 27. juli – kl. 16.30

ÅBNINGSKONCERT

Sergey Eletskiy, klarinet, David Oistrakh kvartet
Vinder af Carl Nielsen Konkurrence 2013 og Queen Elizabeth Competition 2012

Musik af Haydn, Shostakovitch og Brahms – se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Haydn: Die sieben letzten Worte …)
Video 2 (Sjostakovitj: Kvartet nr. 8)
Video 3 (Brahms: Klarinetkvintet)

***

Mandag 28. juli – kl. 16.30

Nordic Piano QuintetHeiðrun Petersen og Mads Haugsted Hansen, violiner, Daniel Eklund, bratsch, Live Johansson, cello og Marie Luise Bodendorff, klaver

Musik af Shostakovich og Schumann – se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Sjostakovitj: Klaverkvintet i g-mol)
Video 2 (Schumann: Klaverkvintet i E-dur)

***

Tirsdag 29. juli – kl. 16.30

Øresunds Solist vindere 2014

Øresunds Solist er dansk-svensk musikkonkurrence for unge solister under 20 år. Det er en af de største konkurrencer for de helt unge, og mange etablerede solister har fået deres første erfaringer på den klassiske musikscene og bekræftelse på usædvanligt talent netop som prisvinder i Øresunds Solist.

Alexander Grandal Hansen-Schwartz, fagot, Adam Koch Christensen, violin,
Maria Steinaa, fløjte, Jonas Lyskjær Frølund, klarinet, Igor Egholm, cello
Rikke Sandberg, klaver

Se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Alexander Grandal Hansen-Schwartz)
Video 2 ( Igor Egholm)
Video 3 (Maria Steinaa)
Video 4 (Adam Koch Christensen)
Video 5 ( Jonas Lyskjær Frølund)
Video 6 (Adam Koch Christensen / Igor Egholm)

***

Onsdag 30. juli – kl. 16.30

COPENHAGEN SUMMER FESTIVAL TALENTPRIS

Årets Talentpris-modtager er violinisten Anna Egholm

Se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Ysaÿe: Sonate nr. 3)
Video 2 (Saint-Saëns / Ysaÿe: Caprice en forme de valse)
Video 3 (Rachmaninov: Romance, op. 6)
Video 4 (Tschaikowsky: Violinkoncert i D-dur)
Video 5 (Ravel: Tzigane)
Encore 1 (Jacob Gade, Canzonetta)
Encore 2 (Alexandre Zapolski, Måneskær)

***

Torsdag 31. juli – kl. 16.30

Klaverrecital med Marianna Shirinyan

Herboende armensk pianist med international karriere

Musik af Beethoven, Nielsen og Chopin – se program som pdf

Fotos fra koncerten

***

Fredag 1. august – kl. 16.30

Prisvinder-trio med Nathalie Matthys, klaver fra Belgien, Kaya Møller, violin fra Danmark og Iris Renner, cello fra Østrig

Efter europæisk turne spiller trioen for første gang i Danmark.

Musik af bl.a. Rachmaninoff, Brahms, Hindemith og Händel-Halvorsen – se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Rachmaninoff: Trio Élégiaque)
Video 2 (Hindemith: Solosonate)
Video 3 (Matthys: Variationer for klaver)
Video 4 (Händel/Halvorsen: Passacaglia)
Video 5 (Williams: Tema fra “Schindlers liste”)
Video 6 (Brahms: Klavertrio i H-dur)

***

Lørdag 2. august – kl. 16.30

Unge prisvindere fra Berlingske og Steinway Konkurrence

Den helt unge elite indtager scenen. Blomsten af vækstlaget i dansk, klassisk musikliv

Elias Holm, klaver, Katrine Pihl, saxofon og Elisabeth Holmegaard, klaver

Musik af bl.a. Prokofiev og Francaix – se program som pdf

Fotos fra koncerten

Video 1 (Liszt: Rhapsodi 5 og 4)
Video 2 (Francaix: Cinq danses exotiques)
Video 3 (Bozza: Aria)
Video 4 (Schulhoff: Hot sonate)
Video 5 (Prokofjev: Sonate nr. 6)

Reduceret billetpris: Kr. 50,00

***

Søndag 3. august – kl. 16.30

Priya Mitchell, violin, DUEN kammerorkester, dirigent Morten Ryelund

Se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Elgar: Serenade for strygere)
Video 2 (Shierbeck: I Danmark er jeg født)

***

Mandag 4. august – kl. 16.30

Mathias Kjøller, klarinet, Søren Rastogi, klaver

Prisvinder i Carl Nielsen Konkurrence 2013

Musik af Schumann, Brahms, Debussy og Poulenc – se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Schumann: Fantasistykker)
Video 2 (Brahms: Sonate i Eb-dur)
Video 3 (Debussy: Premiere Rhapsodie)
Video 4 (Poulenc: Sonate)
Video 5 (Gade: Ballade)

***

Tirsdag 5. august – kl. 16.30

Loussine Azizian, violin, Berit Tange, klaver

Koncert med en af årets talentfulde violindebutanter

Musik af Debussy, Babadjanian og Nicklas Schmidt – se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Schmidt: Pavane Extrapolations)
Video 2 (Debussy: Sonate for violin og klaver i g-mol)
Video 3 (Babadjanian: Sonate for violin og klaver)

***

Onsdag 6. august – kl. 16.30

Trio Vitruvi

 Niklas Walentin, violin, Jacob la Cour, cello, Alexander McKenzie, klaver

Musik af Brahms og Sjostakovitj – se program som pdf

Fotos fra koncerten

***

Torsdag 7. august – kl. 16.30

DUO AMAL

 Yaron Kohlberg og Bishara Haroni

Israelsk-palæstinensisk klaverduo med stor international karriere

Musik af Schubert, Liszt, Schumann og Stravinsky – se program som pdf

Fotos fra koncerten

 Video 1 (Schubert: Fantasi for firhændigt klaver)
Video 2 (Stravinskij: Petroushka Suite for firhændigt klaver)