Program 2013

Photos from the concerts
Information om kunstnerne
Detaljerede koncertprogrammer
Informationsfolder med komplet festivalprogram

***

Søndag 28. juli – kl. 16.30

ÅBNINGSKONCERT

Andrey Baranov Piano Trio

Den russiske violinist Andrey Baranov vandt 1. pris i Queen Elizabeth Competition 2012.Dette er hans første koncert i Danmark, hvor han præsenterer sin trio, Miki Aoki (klaver) og Alexey Zhilin (cello)

Video 1
Video 2

***

Mandag 29. juli – kl. 16.30

Affetto Strygekvartet

En ny ung strygekvartet med Kirstine Schneider og Erik Danciu på violin, Sigrid Kongshøj på bratsch og Constance Weber på cello.

Programmet omfatter Haydn og Sjostakovitch

FRI ENTRE

Video 1
Video 2

***

Tirsdag 30. juli – kl. 16.30

Olga Volkova, vinder af Carl Nielsen Konkurrence 2012 og et lysende violintalent på vej i international stjernekarriere, kommer tilbage til Copenhagen Summer Festival.

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

***

Onsdag 31. juli – kl. 16.30

Daniel Lozakovitj (violin), Davit Khrikuli (klaver)

To vidunderbørn på bare 11 år. Helt usædvanligt program med to virkelige “vidunderbørn”, som allerede har været solister med orkester og internationale dirigenter. Hør hvordan kommende verdensstjerner “fødes”.

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

***

Torsdag 1. august – kl. 16.30

Trio Boyarsky og Henrik Goldschmidt

Den herlige strygetrio med Konstantin Boyarsky, Benjamin Baker og Amelia Jakobsson-Boyarsky har fundet sammen med oboisten Henrik Goldschmidt i et program, der omfatter musik af Mozart, Beethoven, Britten og Goldschmidt.

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4

***

Fredag 2. august – kl. 16.30

Trio Vivo

Emil Gryesten (klaver), Benedikte Damgaard (violin) og Johan Krarup (cello)

Ny ung klavertrio, som bobler af talent og overskud. Violinisten er i Solistklassen på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium, pianisten er international prisvinder, uddannet i Helsinki, og cellisten er cellist i DR Radiosymfoniorkestret.

PROGRAM

Ludwig v. Beethoven – Klavertrio i B-dur, op. 97; Johannes Brahms – Klavertrio i H-dur, op. 8

Video 1
Video 2

***

Lørdag 3. august – kl. 16.30

Vokalprogram med Francine Vis og Henning von Schulman akkompagneret af Kristoffer Hyldig (klaver)

To af de mest talentfulde unge kandidater fra Operaakademiet. Har allerede internationale engagementer ved udenlandske operahuse.

Video 1
Video 2

***

Søndag 4. august – kl. 16.30

Shan Shan Sun (klaver) og Per Tengstrand (klaver)

Program for firhændigt klaver.
En af de mest kendte pianister i Norden, Per Tengstrand har dannet par med den kinesiske pianist Shan Shan Sun. De har slået deres navn fast som en mesterlig klaverduo.

Video 1
Video 2
Video 3

***

Mandag 5. august – kl. 16.30

Vindere fra Øresunds Solist 2013

Kaya Møller (violin), Daniel Thorell (cello), Michaela Hansen (fløjte)

Præsentation af de helt unge solister, prismodtagere fra årets Øresunds Solist

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

***

Tirsdag 6. august – kl. 16.30

COPENHAGEN SUMMER FESTIVAL TALENTPRIS

Denne gang deles Talentprisen mellem to helt unge musikere Jonathan Algot Swensen (cello) og Jonas Frølund (klarinet).

Koncerten præsenterer de unge talenter.

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

Talentprisen er doneret af Nykredit

FRI ENTRE

***

Onsdag 7. august – kl. 16.30

Unge russiske solister, udvalgt af Spivakov Foundation

Igen i år kan Copenhagen Summer Festival præsentere helt unge russiske supertalenter, udvalgt af Spivakov Foundation

Vi præsenterer i år Naina Kobzareva, 14 år (violin), Semyon Berezin, 18 år (klaver) og Eric Mirzoyan, 11 år (klarinet)

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5
Video 6
Video 7
Video 8
Video 9
Video 10

***

Torsdag 8. august – kl. 16.30

Sergey Eletskiy, 1. pris vinder i Carl Nielsen Klarinet Konkurrence 2013 akkompagneret af Michail Turpanov (klaver)

PROGRAM

C. Debussy – Premiere Rhapsodie; C.M. von Weber – Grand Duo Concertant, op. 48; J. Widmann – Fantasie for soloklarinet;
S. Rachmaninoff – Vocalise op. 34 Nr. 14; F. Poulenc – Sonate

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5