Program 2012

 Fotos fra koncerterne
Information om kunstnerne
Informationsfolder med komplet festivalprogram

***

Søndag 29. juli – kl. 16.30

ÅBNINGSKONCERT

Den russisk amerikanske stjernesolist, pianisten Daria Rabotkina.

Vandt Concert Artists Guild International Competition 2007 og har en lysende international karriere.

PROGRAM

Franz Schubert – Six Moments Musicaux, Op. 94; Marc-André Hamelin – Étude Nr. 3 (d’après Paganini-Liszt);
Sergei Prokofiev – Ti stykker fra “Romeo og Julie,” Op. 75

Video 1
Video 2

***

Mandag 30. juli – kl. 16.30

Copenhagen Piano Quartet

Benedikte Damgaard (violin), Kristina Fialova (bratsch), Adam Stadnicki (cello), Neel Teilmann (klaver)

PROGRAM

Beethoven – Klaverkvartet i Es dur, Op. 16; Schnittke – Klaverkvartet; Brahms – Klaverkvartet i g mol, Op. 25

Video

***

Tirsdag 31. juli – kl. 16.30

Carl Nielsen Blæserkvintet

Blæserkvintet med Kenny Aaberg Larsen (fløjte), Nicolai Eghorst (klarinet),
Daniel Bogorad (obo), Christian Winther (horn) og Iglas Matsviller (fagot)

PROGRAM

W.A. Mozart – Serenade nr. 12 i c-mol, K388 (arr. Rechtman); S. Barber – Summer Music, for blæserkvintet; Kenny Aaberg Larsen (arr.) – Dansk Rhapsodi, over temaer af Nielsen, Gade, Lange-Müller; J. Jersild – Serenade for blæserkvintet, “At spille i Skoven”

Video 1
Video 2

***

Onsdag 1. august – kl. 16.30

Josefine Andersson (mezzosopran), Nigar Dadascheva (klaver)

Ung svensk sangerinde. Modtog bl.a. Jenny Lind Pris 2012 og pris i Sibelius Sangkonkurrence 2011. Fører den verdenskendte svenske sangtradition videre.

PROGRAM

Nordiske romancer, operaarier m.m.

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

***

Torsdag 2. august – kl. 16.30

UNGE SOLISTER OG PRISVINDERE

Rose-Marie Tom Petersen, cello, Olof Ainouz, saxofon, Jonas Lyskjær Frølund, klarinet

FRI ENTRE

PROGRAM

J. Brahms – Sonate for cello og klaver
Paule Maurice – Tableaux de Provence
Pedro Itturaide – Pequena Czarda
W.A. Mozart – Klarinetkoncert i A-dur

Video 1
Video 2
Video 3

***

Fredag 3. august – kl. 16.30

Unge pianister

Vindere af Nordisk Steinway Konkurrence 2012, samt en af årets mest markante klaverdebutanter, Neel Teilmann.

Neel Teilmann debuterede tidligere i år fra Det Kgl. Danske Musikkonservatorium, og ved koncerten spiller hun musik af Bach, Liszt og Klaversonate af den unge, danske komponist Rune Glerup, som skrev stykket netop til hende.

De to prisvindere fra Steinway Konkurrencen er Lea Han (15 år) og Peter Guang (16 år).
Begge har vundet priser i andre musikkonkurrencer, og i 2011 vandt Lea Han førstepris i DR Spil for Livet

PROGRAM

Neel Teilmann: J.S. Bach – Præludium og Fuga i h-mol bd. II; Rune Glerup – Sonate i 7 satser; F. Liszt – Vallée d’Obermann
Peter Guang: W.A. Mozart – Sonate, a-mol, KV 310, 1. sats; L.v. Beethoven – Rondo G-dur; G. Gerschwin/E. Wild – I’ve Got Rhytm
Lea Han: E. Wild/G. Gershwin – Embraceable You; S. Rachmaninov – Etude Tableau op. 39 nr. 5; F. Chopin – Scherzo nr. 1

Video 1
Video 2
Video 3

***

Lørdag 4. august – kl. 16.30

Zapolsky Strygerne

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

***

Søndag 5. august – kl. 16.30

Den unge kinesiske violinist Xie Haoming.

Prisvinder ved China International Violin Competition og International Violin Competition of Indianapolis.

PROGRAM

Brahms – Sonate nr. 2, A dur; Chausson Poeme; Ysaye – Solosonate nr. 6; Kinesisk folkemelodi: Solen skinner over Tashikuergan

Video 1
Video 2
Video 3

***

Mandag 6. august – kl. 16.30

ØRESUNDS SOLIST 10 ÅRS JUBILÆUMSKONCERT

David Bogorad (violin), Anna Egholm (violin), Josefine Weber Hansen (bratsch),
Frederik Kølbel (cello) og Carl-Oscar Østerlind (cello)

Schuberts Strygekvintet står på programmet med prisvindere gennem årene.

***

Tirsdag 7. august – kl. 16.30

COPENHAGEN SUMMER FESTIVAL TALENTPRIS

Prisvinder 2012, Niklas Walentin (violin), Berit Tange (klaver)

PROGRAM

Carl Nielsen – Preludio e Presto op. 52 for violin solo; Claude Debussy – Sonate for violin og klaver;
Ib Nørholm – “Menage a troi” for violin solo (2011); Carl Nielsen – Sonate for Violin og Klaver i g-mol Op. 35

Copenhagen Summer Festival Talentpris er sponsoreret af Nykredit

***

Onsdag 8. august – kl. 16.30

Unge, russiske solister på vej – udvalgt af Spivakov Foundation

Præsentation af de usædvanlige unge russiske supertalenter, som er valgt til at spille i en række europæiske lande.

Solisterne er Inga Rodina (violin) 12 år, Artem Naumenko (fløjte) 20 år, Iskandeor Khannanov (cello) 16 år, Alexander Sinchuk (klaver) 14 år.

PROGRAM

Musik af bl.a. Bach, Tschaikowsky, Rachmaninoff, Sarasate og Paganini

***

Torsdag 9. august – kl. 16.30

Vinder af Carl Nielsen Violin konkurrence 2012, Olga Volkova (Rusland), 21 år

Copenhagen Summer Festival præsenterer vinderen, valgt ved Finalekoncerten den 9. juni. Igen i år vil det være første koncert i Danmark for prismodtageren i en af de vigtigste europæiske violinkonkurrencer. Carl Nielsen Violinkonkurrence afholdes for 9. gang, og deltagerne skal være under 30 år.

PROGRAM

Poulenc – Violin Sonate op. 119; Saint-Saëns – Introduktion og Rondo Capriccioso; Nielsen – Violin Sonate Nr. 2, g-mol, op. 35;
Sarasate – Carmen Fantasie