Program 2011

Fotos fra koncerterne
Information om kunstnerne
Informationsfolder med komplet festivalprogram

***

Søndag 24. juli – kl. 16.30

ÅBNINGSKONCERT

Hyun-Su Shin, international violin stjerne, prisvinder i Marguerite Long – Jacques Thibaud Competition 2008.

PROGRAM

Johannes Brahms (1833-1897) – Scherzo i C mol for violin og klaver
Karol Szymanowsky (1882-1937) – Myter, tre poemer for violin og klaver Op. 30 (I La Fomtaine d’Arethuse,II Narcisse, III Dryades et Pan)
Nathan Milstein (1903-1992) – Paganiniana Variationer for solo violin
Pablo de Sarasate (1844-1908) – Faust Fantasi Op. 13

Video

***

Mandag 25. juli – kl. 16.30

Giora Feidman, verdensberømt klarinettroldmand og Gerschwin Strygekvartet

Video

***

Tirsdag 26. juli – kl. 16.30

Carl-Oscar Østerlind, cello og Frederik Malmqvist, klaver

PROGRAM

Ludwig v. Beethoven – Cellosonate i A-dur; Benjamin Britten – Cellosonate i C-dur; P. Tjaikovskij – Pezzo Capricioso

Video 1
Video 2

***

Onsdag 27. juli – kl. 16.30

Nicolai Eghorst, klarinet, Toke Møldrup, cello og Charlotte Thaning, klaver

PROGRAM

Robert Schumann – 3 Romancer; Carl Maria von Weber – Grand duo Concertante; Johannes Brahms – Trio for klarinet, klaver og cello, a-mol

Video

***

Torsdag 28. juli – kl. 16.30

Pernille Petersen, blokfløjte og Bjarke Mogensen, harmonika

PROGRAM

13th century anonymous – Principio di Virtue solo blokfløjte; Mogens Christensen – Feuerspiegel; Alfred Schnittke – Pastorale
Domenico Scarlatti – To sonater; Antonio Vivaldi – La Notte; Martin Lohse – Concerto for recorder & accordion; 3 bulgarian folktunes

***

Fredag 29. juli – kl. 16.30

Unge solister og prisvindere

Victoria Stjerna (Sverige), violin, prisvinder i Øresunds Solist
Greta Åstedt (Sverige), klaver, Steinway prisvinder

FRI ENTRE

Video 1
Video 2

***

Lørdag 30. juli – kl. 16.30

Kenny Aaberg Larsen, fløjte og Trio Boyarsky

PROGRAM

Ludwig van Beethoven – Serenade op. 25,
Konstantin Boyarsky – Memories of a Tango,
W.A. Mozart – Kvartet for fløjte, violin, bratsch, cello, D-dur, KV 285

Video 1
Video 2

***

Søndag 31. juli – kl. 16.30

Den unge danske mesterpianist og prisvinder i Nordisk Pianistkonkurrence 2010, Emil Gryesten Jensen

PROGRAM

Franz Schubert – Sonate i G-dur D.894, Frederic Chopin – 24 Preludier op. 28

Video

***

Mandag 1. august – kl. 16.30

Unge prisvindere fra Øresunds Solist og Berlingske Musikkonkurrence

Johanna Qvamme, violin; Igor Egholm, cello og Joachim Becerra Thomsen, fløjte

PROGRAM

Bl.a. C. Saint-Saens – Introduktion og Rondo Capriccioso; C. Ives – 1. og 2. Sats af Violinsonate nr. 2 (“Autumn” og “In the Barn”);
Claude Debussy – Syrinx (Solo); Henri Dutilleux – Sonatine for fløjte og klaver

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4

FRI ENTRE

***

Tirsdag 2. august – kl. 16.30

Zapolski Strygerne

Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5
Video 6

***

Onsdag 3. august – kl. 16.30

Unge, russiske solister på vej – udvalgt af Spivakov Foundation

Sergey Belyavsky, klaver
F. Listz – Sonate i h–mol

Tatyana Kryachkova, violin
A. Glasunov – Grand adagio fra balletten “Raymonda”; G. Wieniavsky – Scherzo-tarantella

Matvey Scherling, saxofon
E. Bozza – Aria; A. Saint Gelais Caprice; B. Gottlieb

Video 1
Video 2

***

Torsdag 4. august – kl. 16.30

Nightingale Strygekvartet

PROGRAM

Béla Bartók – Strygekvartet nr. 2 (1917), Ludwig van Beethoven– Strygekvartet opus 59, nr. 2 “Rasumowsky” (1806)