Program 2009

Information om kunstnerne
Fotos fra koncerterne

***

Søndag 26. juli – kl. 16.30

ÅBNINGSKONCERT

International Fløjteklasse

Fløjteensemble under ledelse af Pierre-Yves Artaud og Henrik Svitzer,
samt den ukrainske pianist Dmitro Tavanets

PROGRAM

Bach, Kuhlau, Blazewicz, F. Hartmann, Artaud, Bull

***

Mandag 27. juli – kl. 16.30

Pianisten Frederik Raaschou Jerichau Malmqvist

Programmet omfatter uddrag fra Albeniz’ Iberia Suite

***

Tirsdag 28. juli – kl. 16.30

Modern Tango Quintet

Kim Sjøgren, violin, Anne Holm-Nielsen, klaver, Jesper Egelund, bas,
Mikkel Sørensen, guitar, Andreas Borregaard, accordeon

PROGRAM

Astor Piazzolla – Libertango
Kalevi Aho – Kolme Tangoa
Astor Piazzolla – Verano Porteño
A. Agri – Desde Adentro
Astor Piazzolla – Michelangelo 70

***

Onsdag 29. juli – kl. 16.30

Lina Johnson, sopran, Erlend Tyrmi, baryton, Anne-Marie Lipsonen, klaver

PROGRAM

Sange af Grieg, Debussy, Wolf og Mahler

Koncert i samarbejde med Det Danske Sangselskab

***

Torsdag 30. juli – kl. 16.30

Debutanter 2009

Tobias van der Pals, cello, Sidsel Most , violin, Cathrine Penderup, klaver , Ellen Refstrup, klaver

PROGRAM

Alexandre Glazunov – Chant du Ménéstrel
Johannes Brahms – Sonate i F dur, op. 99

***

Fredag 31. juli – kl. 16.30

Unge stjerner

Dainis Medianik, violin (Riga Musikkonservatorium)
Jesper Sejrup Clausen, klarinet (Vinder af Øresunds Solist 2009), Adam Stadnicki, cello,
Manuel Esperilla, klaver, Poul Rosenbaum, klaver

PROGRAM

Bach, Wieniawsky, Ysaÿe, Tartini, Debussy, Brahms m.fl.

FRI ENTRÉ

***

Lørdag 1. august – kl. 16.30

Prisvindere fra Berlingske Musikkonkurrence, Øresunds Solist, Steinway Konkurrence

Eva Steinaa, obo, Jonathan Siahaan, klaver, Tage Højsgaard Hansen, trompet akk. af Louise Schrøder, klaver

PROGRAM

Haydn, Poulenc, Martini, Thorvald Hansen, Pennequin, Beethoven

FRI ENTRÉ

***

Søndag 2. august – kl. 16.30

Khatia Buniatishvili, klaver

International klaverstjerne fra Georgien. Prisvinder i Rubinstein Competition 2008

PROGRAM

Liszt, Chopin, Prokofjev

***

Mandag 3. august – kl. 16.30

Vindere af Øresunds Solist 2009

Anna Egholm, violin, Kristina Winiarski, cello, Kaya Møller, violin, Ellen Refstrup, klaver

PROGRAM

Schumann, Boccherini, Beethoven, DeFalla, Bach

FRI ENTRÉ

***

Tirsdag 4. august – kl. 16.30

Athelas Chamber Players

Musik af Holmboe og Messiaen
Karen Skriver Zarganis, fløjte, Anna Klett, klarinet, Anne Marie Fjord Abildskov, klaver,
Christina Åstrand, violin, Toke Møldrup, cello

PROGRAM

Vagn Holmboe –Primavera for fløjte, violin, cello og klaver (1951)
Olivier Messiaen –Quatour pour fin du temps for klarinet, violin, cello og klaver (1941)

***

Onsdag 5. august – kl. 16.30

Unge russiske solister – musikstjerner på vej

Vladislav Kern, klaver, Ksenia Rodionova, klaver, Daniel Leonid Mikis, violin, Artem Naumenko, fløjte

Igen i år har Copenhagen Summer Festival inviteret helt unge, russiske solister udvalgt af Spivakov Foundation

PROGRAM

Liszt, Chopin, Nazareth, Villa-Lobos, Sarasate, Briccialdi, Doppler, Bazzini, Rachmaninoff, Mendelssohn, Tchaikowsky, Kreisler

***

Torsdag 6. august – kl. 16.30

Vinder af Carl Nielsen Klarinet Konkurrence 2009

Første præsentation i København af vinderen af årets Carl Nielsen Konkurrence

Olli Leppäniemi, klarinet, Charlotte Thaning, klaver

PROGRAM

Debussy, Poulenc, Brahms, Kokaí

***

Tak til

Kulturministeriet, Københavns Kommune, Knud Højgaards Fond, Wilhelm Hansen Fonden, Solistforeningen af 1921, Augustinus Fonden,
Dansk Solistforbund, Dansk Musikerforbund, Gangstedfonden, Kraghs Minde-fond, Øresunds Solist, Gyldendal, Politiken, Sonning Fonden,
BG Fonden og Kunstrådet