Listen to the concerts – 2017

Audio - 2017

Optagelser af Erik Skovgaard Pedersen - ProRecords

***

30.07.2017

Camille Thomas, cello og Beatrice Berrut, klaver

Ernest Bloch - Three Pieces From Jewish Life


Fazil Say - Sonate, “Four Cities”

Sergei Rachmaninoff - Sonate for cello og klaver

31.07.2017

Bjarke Mogensen accordion med Strygekvartet Kirstine Schneider, Kehan Zhang, Jenny Lüning og Josephine Opsahl

Anders Koppel - CONCERTO PICCOLO'(2009) for accordion og strygekvartet

Domenico Scarlatti - 3 Sonater

Poul Ruders - fra Serenade on The Shores of the Cosmic Ocean (2004)

Astor Piazzolla - 4 tangoer arr. (Bjarke Mogensen)

01.08.2017

Prisvinder Aarhus International Piano Competition 2017, Rafael Kyrychenko

Carl Nielsen - Fem klaverstykker op. 3

Maurice Ravel - Gaspard de la Nuit

02.08.2017

Trio Amerise – Ragnhildur Jósefsdóttir, fløjte, Morten Sønderskov Jensen, klarinet, og Lucia Amerise, fagot

François Devienne - Trio in Bb, Op. 61, No. 5 (1795)

Rosy Wertheim - Trio (1942)

Robert Muczynski - Fragments for Wind Trio (1958)

03.08.2017

Kern Westerberg, Elaine Ruby, Matias Vestergaard Hansen, Josefine Opsahl

Martin Lohse - Images Balancatentes

Claude Debussy - Sonate for cello og klaver

Guillaume Connesson - Disco - Toccata for klarinet og cello

Claude Debussy - 6 Epigraphes Antique, arr. Matias Vestergaard Hansen

04.08.2017

Dafne Stilund Nielsen

Georg Friedrich Händel Sonate i C-dur, op 1, no 7

Hans Martin Linde - Music For A Bird

Annissa Gybel

Johan Sebastian Bach - Partita no 2, 1. sats Allemande

Josef Suk - Four Pieces op 17, no 2, Appassionato

Fritz Kreisler - Liebesleid

Henryk Wieniawski - Scherzo Tarantella

Daniel Horsted Rasmussen

Bela Kovacs - Shalom Aleichem, Rov Feidman

Astor Piazolla - Oblivion Milonga

Jules Demersseman - Fantasie over orig. tema, altsaxofon

05.08.2017

Benedikte Damgaard, violin og Emil Gryesten, klaver

Edvard Grieg - Sonate for violin og klaver, nr. 2, op. 13, G-dur

Maurice Ravel - Gaspard de la Nuit, klaver solo

Johannes Brahms - Sonate for violin og klaver, nr. 3, op. 108, d-mol

06.08.2017

Jesper Buhl, fortæller, Line Fredens, violin, Yonas Ben-Hamadou, bas, Lee Morgan, klarinet, Jacob Dam Fredens, fagot, Bo Fuglsang, trompet, Keld Jørgensen, basun, Mads Drewsen, slagtøj

Igor Stravinsky - Historien om en Soldat

06.08.2017

Daria Rabotkina, klaver, Poul Rosenbaum, klaver

Max Reger - Selected Humoresques, Op.20

Sergei Rachmaninoff -Humoresque, Op.10

Robert Schumann - Humoresque, Op.20

Maurice Ravel - Ma mère l'Oye, “Min Gåsemor”

Sergei Rachmaninov - Fra Six Morceaux, Op.11, IV. Valse

07.08.2017

Elisabeth Brauss, klaver, Anna Egholm, violin, Anastasia Kobekina, cello

Joseph Haydn - Klavertrio G dur

Dmitrij Schostakowich - Klavertrio e-mol

08.08.2017

 

Øresunds Solist vindere, violinisterne - Kitiara Braune, Michael Germer og Alva Holm, Berit Johansen Tange, klaver

Kitiara Braune

Ernest Bloch - Baal Shem sats 2 og 3 (Nigun, Simchas Torah)

William Kroll - Banjo and Fiddle

Michael Germer

Maurice Ravel - Tzigane

Alva Holm

Camille Saint-Saëns - Introduction og Rondo Capriccioso

Eugene Ysaÿe - Sonata no 2, 1.+4. sats

J.S. Bach - Koncert for 3 violiner og orkester, BWV 1064R

09.08.2017

Sara Daneshpour, klaver (USA). Prisvinder Rubinstein Competition 2017

J.S. Bach - Kunst der Fuge, uddrag

Frederic Chopin - Barcarolle, op. 60

Sergej Prokofjev - Sonate nr. 8, B-dur, op. 84

10.08.2017

Adam Koch Christensen, violin. Prismodtager Copenhagen Summer Festival Talentpris 2017. Berit Johansen Tange, klaver

W. A. Mozart - Sonate for violin og klaver C-dur, KV 303

Poul Ruders - Bel Canto (2004)

Ludwig van Beethoven - Sonate for violin og klaver, D-dur, op. 12 nr.1

Eugene Ysaÿe - Solosonate nr. 3

Johannes Brahms - Sonate for violin og klaver nr. 2, A-dur,op. 100